0 زبان

تلفن تحت شبکه چیست و چگونه کار می‌کند؟

تلفن تحت شبکه چیست و چگونه کار می‌کند؟
تلفن تحت شبکه چیست و چگونه کار می‌کند؟

تلفن تحت شبکه که آن‌ را با نام‌های “تلفن‌ IP” یا “تلفن‌ VoIP” نیز می‌شناسیم، یک انقلاب در زمینه ارتباطات تلفنی محسوب می‌شود. این تلفن‌ها از دیدگاه کاربران معمولی مانند تلفن‌های سنتی عمل می‌کنند؛ اما در حقیقت، عملکرد بسیار بهتری نسبت به آن‌ها دارند. ماهیت و نحوه کارکرد تلفن‌ تحت شبکه حتی برای برخی از کاربران حرفه‌ای این دستگاه‌ها، هم‌چنان جای سوال و ابهام دارد.

_________________________________________________________________________________________________

نام تلفن‌های IP معمولا در کنار مفاهیمی هم‌چون VoIP و مراکز تلفن تحت شبکه قرار می‌گیرد. در حقیقت، مهم‌ترین تفاوت یک تلفن تحت شبکه با تلفن‌های آنالوگ و سنتی، به روش آن‌ها برای انتقال صدا باز می‌گردد. جایی که تلفن IP از اینترنت برای انتقال صدا استفاده می‌کند.

در این مقاله از مجموعه ویناشبکه به بررسی کامل و تخصصی تلفن تحت شبکه خواهیم پرداخت. اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که نسبت به عملکرد این دستگاه‌ها کنجکاو شده‌اید، حتما تا پایان با ما همراه باشید.

تلفن تحت شبکه در یک نگاه سریع

تلفن تحت شبکه به دستگاهی گفته می‌شود که می‌تواند امواج صوتی را در بستر شبکه و از طریق اینترنت، انتقال دهد. تصوری که ما از دستگاه‌های تلفن داریم، این است که برای جا به جایی صدا، حتما نیاز به اتصال به یک خط آنالوگ مخابرات دارند. تلفن‌های IP اما کاملا برخلاف این باور عمل می‌کنند! در حقیقت، آن‌ها هیچ نیازی به خطوط سنتی آنالوگ یا همان PSTN ندارند.
این دستگاه‌ها در بستر شبکه کار می‌کنند. بنابراین برای استفاده از آن‌ها، قبل از هرچیز به یک پهنای باند مناسب اینترنت نیاز دارید. اما آیا اینترنت به تنهایی برای فعال‌سازی یک تلفن IP کافیست؟ قطعا خیر! این تلفن‌ها باید به درستی برنامه‌ریزی شوند و منبع ورود و خروج صدای آن‌ها نیز کاملا مشخص باشد.


تلفن‌های تحت شبکه، بر اساس تکنولوژی VoIP کار می‌کنند. ویپ یکی از مهم‌ترین فناوری‌هایی است که بشر در دهه‌های اخیر به آن دست یافته است. VoIP ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار می‌ده که با استفاده از آن‌ها، می‌توانند صدا را در بستر اینترنت منتقل کنند. در حقیقت، هر صدایی که به صورت مستقیم و زنده در اینترنت جا به جا می‌شود، به نوعی به ویپ وابسته است.


تلفن‌های IP نیز بدون VoIP نمی‌توانند هیچ عملکردی داشته باشد. به همین خاطر است که به آن‌ها، تلفن ویپ نیز گفته می‌شود. این دستگاه‌ها، از نظر ظاهری تفاوت چندانی با تلفن‌های معمولی ندارند. حتی در نگاه اول، به نظر می‌رسد که عملکرد آن‌ها نیز یکسان است؛ اما در ساز و کاری که برای انتقال صدا به کار می‌برند، تفاوت بسیار زیادی با یک تلفن سنتی دارند.

بیشترین کاربرد تلفن‌های تحت شبکه، به مراکز تلفن ادارات، سازمان‌ها و مجموعه‌های تجاری باز می‌گردد. البته در سالیان اخیر و با راه‌اندازی VoIP در منزل، این دستگاه‌ها مصارف خانگی نیز دارند. اما هم‌‌چنان بیشتری استفاده از آن‌ها، در مجموعه‌های کاری صورت می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مرتبط با تلفن ویپ را مطالعه نمایید.


تلفن تحت شبکه چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که یک تلفن سنتی برای فعال شدن نیاز به اتصال به خطوط آنالوگ مخابرات دارد، تلفن تحت شبکه نیز باید در نهایت به یک خط شهری متصل شود. تلفن‌های اداری که تلفن‌های IP نیز به نوعی یک مدل از آن‌ها محسوب می‌شوند، به صورت مستقیم به خط تلفن وصل نمی‌شوند و در عوض، به یک دستگاه سانترال یا سرور VoIP متصل می‌شوند.


نگاهی به تلفن‌های اداری و مراکز تلفن 


ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری، برای استفاده بهینه از خطوط شهری اقدام به راه‌اندازی مراکز تلفن می‌نمایند. در این مراکز، خطوط شهری پس از ورود به یک دستگاه سانترال، در میان کارمندان و بخش‌های مختلف مجموعه تقسیم می‌شوند. در این روش، دیگر نیازی نیست که برای هر کارمند، یک خط شهری جداگانه اختصاص داد.

مراکز تلفن امروزه به دو روش سنتی و تحت شبکه پیاده‌سازی می‌شوند. در روش سنتی، یک باکس فیزیکی سانترال در داخل مجموعه نصب شده و خطوط آنالوگ به کارمندان اختصاص داده می‌شوند.

تلفن‌های سانترال (آنالوگ، دیجیتال و هایبرید) برای استفاده در این مجموعه‌ها، طراحی و روانه بازار می‌شوند.


مراکز تلفن تحت شبکه به طور کامل بر اساس تکنولوژی VoIP کار می‌کنند و دیگر خبری از ارتباطات سنتی و آنالوگ نیست. برای راه‌اندازی ویپ، روش‌های مختلفی از قبیل راه انداری ویپ با سانترال و خرید و نصب سانترال تحت شبکه (یک باکس فیزیکی است که تلفن‌های مجموعه از طریق کابل شبکه به آن متصل می‌شوند)، راه‌اندازی یک سیستم کامپیوتری به عنوان سرور ویپ، راه‌اندازی سرورهای ویپ ابری و … وجود دارند. تلفن‌های تحت شبکه برای استفاده در این مراکز، طراحی و روانه بازار می‌شوند.


با توجه به مواردی که مطرح شد، می‌توانیم یک تعریف دقیق‌تر از تلفن‌های تحت شبکه ارائه دهیم:


تلفن تحت شبکه یکی از انواع مدل‌های تلفن ثابت محسوب می‌شود که می‌تواند با اتصال به یک سرور ویپ (از طریق IP و کابل شبکه)، صدا را از طریق اینترنت و به صورت داده‌های دیجیتال، منتقل کند. در حقیقت، امواج آنالوگ صدا توسط تلفن تحت شبکه به داده‌های صفر و یک تبدیل شده و در بستر اینترنت منتقل می‌شوند. دستگاه تلفن تحت شبکه مقصد نیز داده‌های دیجیتال را دوباره به سیگنال‌های آنالوگ تبدیل کرده و به گوش فردی که پشت خط است، می‌رساند.


آیا می‌توان در منازل نیز از تلفن IP استفاده کرد

سیستم‌های ویپ، روی خطوط آنالوگ نیز قابل پیاده‌سازی هستند. به این ترتیب که با استفاده تجهیزات ویپ از قبیل گیت وی ویپ (دستگاهی که می‌تواند رابط میان خطوط آنالوگ و ویپ باشد) و راه‌اندازی یک سرور VoIP می‌توانید در منزل خود نیز از تلفن‌های تحت شبکه استفاده کنید. البته این روش هزینه‌های زیادی در پی دارد و عملا، مقرون به صرفه نخواهد بود.


تلفن‌های تحت شبکه نیازی به سیم‌های مسی مخابرات ندارند

عدم نیاز به خطوط و سیم‌کشی‌های فیزیکی، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تلفن ویپ محسوب می‌شود. از آن‌جایی که این دستگاه‌ها برای انتقال صدا از اینترنت استفاده می‌کنند، می‌توانند از شبکه محلی مجموعه‌های کاری، برای اتصال به سیستم تلفن استفاده کنند. به عبارتی دیگر، در صورتی که شبکه محلی شرکت، اداره یا سازمان خود را پیکربندی و کابل‌کشی کرده باشید، برای راه‌اندازی یک تلفن IP نیازی به کابل‌کشی اضافی نخواهید داشت.
برای برقراری تماس از طریق یک تلفن تحت شبکه، نیاز به راه‌اندازی یک سرور ویپ نیز خواهید داشت. در حال حاضر، سانترال‌های تحت شبکه پاناسونیک از قبیل دستگاه‌های KX-TDE600 و KX-NS1000 بهترین روش برای برخورداری از خدمات VoIP محسوب می‌شوند.


شکل ظاهری تلفن‌های تحت شبکه

این تلفن‌ها از نظر ظاهری تقریبا هیچ تفاوتی با تلفن‌های معمولی ندارند. آن‌ها از یک گوشی، تعدادی کلید شماره‌گیر، بلندگو و … هستند. همین مساله باعث می‌شود که کاربران در نگاه اول، متوجه تمایز این دستگاه‌ها با مدل‌های تلفن ثابت آنالوگ نشوند. تلفن‌های VoIP از همان صفحه کلید تلفن‌های ثابت استفاده می‌کنند. روی این دستگاه‌ها، کلید‌های 0 تا 9 همراه با حروف الفبایی متناظر آن‌ها (برای ورود اطلاعات متنی) دیده می‌شوند.
تلفن‌های تحت شبکه از کلیدهای اختصاصی برای قابلیت‌های مختلف مراکز تلفن از قبیل انتقال تماس، پست صوتی، بی‌صدا کردن دستگاه و … برخوردار هستند. این کلیدها یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های انواع تلفن‌های تجاری (دیجیتال، هایبرید، تحت شبکه، SIP و …) محسوب می‌شوند.

نکته: تلفن‌های تحت شبکه از کیفیت صدای HD برخوردار هستند؛ در حالی که سایر تلفن‌های تجاری این قابلیت مهم را ندارند. در حقیقت، کیفیت مکالمه با این تلفن‌ها، تقریبا دو برابر بهتر از تلفن‌های معمولی اداری است.


پشتیبانی از تکنولوژی PoE

PoE مخفف عبارت “Power over Ethernet” بوده و به معنی انتقال برق از طریق کابل‌های شبکه است. از آن‌جایی که تلفن‌های تحت شبکه از طریق کابل‌های Lan یا همان اترنت به مرکز تلفن و سوئیچ شبکه متصل می‌شوند، می‌توانند برق مورد نیاز خود را به صورت مستقیم و از همین طریق دریافت کنند. در نتیجه برای روشن کردن آن‌ها، نیازی به آداپتور برق نخواهید داشت.


توجه: ممکن است برخی از مدل‌‌های تلفن تحت شبکه از این قابلیت برخوردار نباشند. در زمان خرید تلفن ویپ، حتما در ارتباط با پشتیبانی از PoE از فروشنده سوال کرده یا دفترچه راهنمای دستگاه را با دقت مطالعه کنید.


قیمت تلفن‌های تحت شبکه


قیمت تلفن تحت شبکه در رنج بسیار مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. هرچقدر که امکانات این دستگاه‌ها بیشتر باشد، به طبع قیمت آن‌ها نیز بالاتر می‌‌رود. تلفن‌های ویپ در مقایسه با تلفن‌های آنالوگ گران‌تر هستند؛ اما تقریبا هم‌رده تلفن‌ سانترال هستند.

قبل از هرچیز، باید از نیازهای کسب و کار خود و انتظاراتی که از یک دستگاه تلفن تجاری دارید، آگاهی کامل داشته باشید و پس از آن، اقدام به خرید یک تلفن تحت شبکه مناسب نمایید. برندهای پاناسونیک، یالینیک و گرنداستریم از معروف‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه تولید تلفن‌های تحت شبکه هستند.


کلام پایانی

تکنولوژی VoIP ارتباطات تلفنی را به شکل گسترده‌ای دچار تغییر و تحول کرد. بعد از ظهور این فناوری بود که تلفن‌های تحت شبکه نیز به صورت انبوه، راهی بازارهای جهانی شدند. این تلفن‌ها هم‌اکنون به شکل گسترده در انواع مراکز کاری از قبیل ادارات، سازمان‌ها، شرکت‌های تجاری و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این مقاله سعی کردیم با زبانی ساده، به تعریف تلفن‌های تحت شبکه و کاربردهای مختلف آن‌ها بپردازیم. در صورتی که هم‌چنان در ارتباط با این تلفن‌ها سوال یا ابهامی دارید، می‌توانید با کارشناسان ویناشبکه  تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.


نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر